Kodaniku vaba riik

Hetkel koduvabariiki haaranud streik on mitmelt poolt toonud välja erinevaid mõtteavaldusi ja arvamusi selle kohta, kas streikides saab siis seda mida tahad või vaja on … või ei saa seda teps mitte. Ometigi tundub see streik, nagu ka mitme viimase aasta muud kodanikualgatused – jõuetu ja mannetu.

Eesti on vabariik ja kui keegi siin midagi otsustada saab, siis on selleks rahvas – kodanikud. Kodanikel on võimalik ka oma võimu teostada (Põhiseadus §56), kuid selle asemel tegeletakse millegi kummalisega: suheldakse ajakirjandusega, tehakse plakat ja “avaldatakse meelt”, kogutakse mingisugustele petitsioonidele allkirju (mis tegelikult ei ole allkirjad) – need on õiged sammud kuid viimasena peaks olema eestvõitleja valmis minema oma mõttega rahvahääletusele. Eesti suurimas KOVis on kodanike arvamusest otsustuse vormistamine nüüd lausa farsiks pööratud – muidugi pean siin silmas ühistranspordi maksumuse teema.

Kui ajaloo tunnist õigesti meelde jäi, siis “kodanlikul ajajärgul” suutsid inimesed ennast kahel korral kokku võtta. Praegu tundub, et rahvale antud võimu teostamise vahenditest piisab täielikult iga nelja aasta tagant saab 101 mehele ja naisele töökoha muretsemisest. Teemasid juletakse küll laua servale ritta seada aga lõpuni kaitsta neid ei juleta – kindlasti ei ole kõigi kodanike seast 1% allkirjade kogumine kerge töö – ma ei ole märganud oma teadliku elu jooksul et seda oleks üritatud kodaniku algatuse korras. Samas, kui see 1% on ületamatu, siis kas oleks vajadust või põhjust see künnis madalamale tuua? Kui rahvahääletuse korraldamise “lõiv” on liialt kõrge, siis on tegu deklaratiivse demokraatiaga.

Siit jõuan jälle ringiga tagasi selle juurde, et arutelude, dialoogi puudumises ning ühepoolses suhtluses süüdistatakse valitsust ka praeguse streigi juures. Mina süüdistaksin inimesi laiskuses – kui mingile teema lahendamine nõuab rohkemat kui näo-raamatus “Like” vajutamist, siis jäetakse see asi pigem tegemata – heal juhul valitakse mõne raadio eetrisse pääsemiseks telefoni number ja …

Trackback URI | Sõnavõttude RSS

Kirjuta vastus