Porgand ja Aadu-Peedu-Tseedu

Selle kevade tähtsündmuseks on ja jääb nähtavasti pere juurdekasv. Planeeritud sai seda asja juba möödunud suve lõpus… aga muude toimetuste juures tegudeni ei jõudnud. Nüüd sai siis kohalik linnupidaja uuesti üles otsitud, kokkulepped tehtud ja kuus äntukat elavad möödunud reede õhtust meie juures.

kana2.JPG

Linnupidamisest ei tea me suurt midagi (kirjandus on muidugi läbi töötatud) ja väga suurejoonelisi plaane ka ei ole teinud. Pigem just katse suveks, et kuidas seda sorti elu meie perele sobib. Kass sobitus meie perega suhteliselt hästi poolteise aasta eest. Igatahes said kokkulepped tehtud, et võtaksime enda juurde sulgimise läbinud hübriidid, kelle munatoodang ei ole enam tootmiskanale kõlbulik (ja kes sügisel tõenäoliselt nagunii kokakooli läheksid).

kana3.JPG

Kui traktor tänu abilistele, valmis sai ja Tagadilt söök ja nõud ära toodud said, siis kast kaasa ja linnupidaja juurde minek. Kanad karpi, sõit koju, kanad kuuti ja … magama. Eks hommik ole õhtust targem. Sedapuhku mitte. Hommikul oli vaja puuris mõned tööd veel lõpetada ja seda tehes osutus üks kana julgemaks kui oleks arvanud ja putkes minust mööda otse avarasse loodusesse. Ülejäänud puuri kinni ja tagaajama? See tegevus osutus kiiresti üsna mõttetuks. Tiir hoovis ja kana siirdus tikri põõsaste vahele ja heitis sinna pikutama. Tõmbasin traktori ehitusest üle jäänud võrgu ümber põõsaste ja läksin hommikust sööma. Ehk on ennelõuna targem kui hommik. Sedapuhku enam-vähem. Peale veel ühte tiiru kana sabas jooksmist õnnestus kana nurka ajada ja puuri teiste juurde pista. Seni on see ka viimane “chicken-run” meie juures.

kana1.JPG

Traktori ehitust lõpetades küsisin Sipsiku käest, et kas kanadele nimed ka paneme – “Jaa!” – “Mis nime sa ühele paneksid?” – “Aadu-Peedu-Tseedu.” Tuppa minnes tutvustasime mõtet ülejäänud naisperele, mille peale noorim liige arvas, et tema paneb kana nimeks Porgand.

Hetkel siis neljas päev ja muna konto veel paraku avamata… kui muud ei saa, siis suppi ikka saab. ;)

12 vastust postitusele “Porgand ja Aadu-Peedu-Tseedu”

 1. 16.05.2012 kell 07:29:24 Polkovnik

  Oo, kui kaunid ja suursugused kanad. Kui muud ei saa, siis ilus vaadata. Kusjuures leidsin end ühel õhtul pikalt kanu vaatamas. Istud aediku ees, päike soojalt paistab, vaatad kuidas kanad asjatavad ja suhtlevad. Puhas luksus. Kas oli see Caesar, kes kanu pidas, sest see olevat rahustav?
  p.s. meie skoor on 4.

 2. 16.05.2012 kell 09:17:53 eiku

  Meil jääb traktor köögi aknast otse näha ja siis on kenasti kontrolli all kes ja kus siblib ja millega kass neid hirmutada püüab. Hetkel hirmutavad kanad kassi rohkem. :P

 3. 16.05.2012 kell 09:40:10 Margo

  Teil peaaegu samasugune traktor nagu meil – http://kapsas.net/blog/2010/04/18/kanatraktor

  Need mustad äntukad on head munejad. Aga nüüd ju kukke ka vaja. Siis kanad õnnelikumad ja munevad rohkem. Ja hommikul kukelaulu kuulda on ju nii vahva.

 4. 16.05.2012 kell 10:53:57 eiku

  Üsna sama jah. suht raske tuli aga parem vist nii, et oleks endal ka sees mõnus toimetada vajadusel.. kui et kõhuli ‘ita sees. :p
  Praegu mõtlen, et kui peaks uuesti tegema, siis vist teeks suure sissepääsu väiksemaks – nii, et oleks luuk ainult 0,5 meetri kõrguselt alates ülespoole. Noh, et mõni järjekordne Ginger väga kergelt putket ei saaks panna.

 5. 16.05.2012 kell 15:27:11 Margo

  Mul oli sama eesmärk – et mahuks ise ka sisse. Aga väga raske oli teda edasi liigutada ja kanad kippusid traktorit edasi tõstes välja tulema. Tegelikult oleks pidanud mingid korralikud rattad alla panema. Aga ma ei viitsinud. Kui ma veel kunagi peaksin mõne kanatraktori tegema, siis teeksin võimalikult kerge ja ratastega. Aga kuna kanu sai juurde võetud, siis nüüd kasutan hoopis sellist süsteemi – http://kapsas.net/blog/2011/10/27/kanaaed . Nüüd see kevad tegin selle teise poole ka valmis.

 6. 17.05.2012 kell 15:39:12 eiku

  Ma sikutasin üks õhtu traktorit siis kui kanad kuudis olid… ei saanud siis keegi putket teha.
  Igasuguste traktori õpetuste puhul erinevuseks… mul pole ühtegi hinge ega riivi: gravitatsioon ja kõverad naelad :p Ja meie traktori materjal on (puitosas) sauna lammutusmaterjal ja laelaudade jäägid. Ostetud on ainult võrk (ja sedagi tegelikult teisel otstarbel).

  Munejatest endist…. kuked nad vist ei ole aga enda arvates on nad vist küll pensile saadetud. Tuleb neile koht kätte näidata, et keskmise vanuse kasvamisest ja sotsiaalsete tagastiste oludest tingituna tuleb vanastki peast neil veel munele hakata. Pole siin looderdamist midagi.

 7. 18.05.2012 kell 21:57:53 Lauri

  Teil ju seal ruumi küll, võiksite ikka vabakäigu kanu pidada. Pole selle traktoriga jamamist, üks väike kanakuut lihtsalt ja. Mul tuleb kohe meelde üks seik kui Ruudi naabrimehe kana tahtis heaks võtta…

 8. 19.05.2012 kell 16:27:40 eiku

  Ruumi mõttes küll… aga kuna rebaseid ja kulle on palju siis tähendab see päris konstruktiivset ehitust. Aga tulevikus… mine tea.

 9. 24.05.2012 kell 10:14:12 Tuuli

  Vahvad linnud! Kas munakonto on nüüdseks juba avatud?

  Rebaste eest selline traktor vist ei kaitse? Meil maal oli rebane keset päeva aia alt kena augu kaevanud ja mitu kana ära viinud. Neid peab eemal vaid pinnase sisse kaevatud võrk?

 10. 24.05.2012 kell 10:39:21 eiku

  siiani on pidanud rebaseid. Samas … võibolla on lihtsalt vedanud. Muidu soovitatakse traktori kõrvale võrk maha panna ja mingid raskused peale… et tunnelit otseselt nad vist kaevama ei hakka.

  Aga munakontoga on endiselt kehvasti ja nüüd on juba kahtlus, et kehvaks jääbki. Kas nüüd hakkasid kolmandat korda sulgima või siis pistavad ise munad pintsli… järgmine nädal tuleb spetsialist ja annab oma hinnangu: kas saame suppi või mis me nende ‘kukkedega’ teeme.

  Samas minu jaoks olulisem oligi isegi saada aru, et kas väiksemal kujul kanade pidamine on meile jõukohane. Hetkel tundub, et on.

 11. 02.06.2012 kell 13:12:52 KK

  Lahe! Küll need munad ka tulevad kui kanad ikka noorukesed. Airi hakkas ka kanu pidama, neil on lausa land cruiser :D
  http://airiangoora.blogspot.co.uk/2012/04/kanade-land-cruiser.html

 12. 11.06.2012 kell 11:13:01 eiku

  Asjalood on sellised, et munakont on avamata ja avamata jääbki. Kanad lähevad pensionile … püsige kanalil/kanalal uute uudiste jaoks!

Trackback URI | Sõnavõttude RSS

Kirjuta vastus