Päevapoliitika

Lähedalseisev äi ja vanaisa on kokku võtnud päevapoliitilis teema, millele ma saan ainult juurde nentida, et ka minu jaoks on kogu üritus rohkem kui segane… kes oskab, selgitagu.

Tegelikult ei saa ma enam üldse millestki aru.
– Arstid tahavad palgast rääkida sotsministriga, kes juriidiliselt ei ole nende tööandja ja kes saab olla vaid kahepoolse kokkuleppe tunnistajaks. Ma saan aru küll, et arstide palgafond on poliitilise otsuse taga, kuid juriidiliselt on ikka nii, et seaduse järgi teeb riik eraldised, mis laekuvad millest iganes, haigekassale kust läheb ta haiglatele ja sealt haiglad oma esindajate haiglate juhtide näol sõlmivad lepinguid ehk siis on lepingu üheks osapooleks
– Ma saan aru, et võrreldes Soome kolleegidega  saavad meie arstid vähe pappi, aga kui seda tõsta ca 40%. siis kahaneb 3-kordne vahe vaid kahe-poole kordseks. Tegelikult ei muutu midagi. Kui siis see, et hakatakse Taani või Norra arstidega võrdlema
– Kui möödnud aasta keskmine palk oli ca 910 EUR (nojah!) ja arstidel väidetavalt 1704 EUR, siis moodustab keskmine 53% arsti keskmisest. Ja kui regionaalhaiglas on see üle 2000 ja keskhaiglates üle 1800 EUR, siis… Ja siis ronib telepurki anestesioloog Külvar Mänd, endine sotsmini kantsler ja teatab et seda 910 EUR ei saa kõrvutada arstide 1704-ga vaid tuleks kõrvutada hoopis arstide mediaanpalgaga mis on 1300 EUR. Kui siin ei ole tegu demagoogiaga, siis mis see on? Väidetav Eesti mediaanpalk on kuskil 700 EUR piirimail, miks ei võrrelda võrreldavaid asju vaid mingeid suvalisi arve.
– Kui täis tööajaga ehk ühte täiskohta hinnatakse 163 tunniseks kuus, siis kuidas seesama Külvar Mänd saab väita telepurgis, et ta teeb tööd kahel täisajaga kohal ja selleks, et hinges püsida on sunnitud nädal aega Soomes tuttavatel abis käima. Noh püüdsin siis arvutada, kõrgem matt käib mul küll üle jõu. Kui arst töötab kuus, vabandust kolme nädalaga, Soome jäi välja, 2 täismahtu, siis 2×163=326 t. Kui kolmes nädalas on 15+2 tööpäev, kaks tuleb sellest, et kuus on paar päeva ripakil ehk siis kokku 17×24=408 tundi ja arst töötab sellest 326 tundi. Kui ma jagame selle 17 päevaga, siis 326:17=19,18 tundi ehk 19 tundi ja kolm minutit. Kui Mänd teeb tööd võrselt kahes haiglas – Järva keskis ja Ida-Tallinnas ja kahe haigla vaheliseks sõiduks kulub ca 1 tund ja siis koju tagasi sama palju, Mänd elab Tallinnas siis… Ma ei tea, tahtmata ka ise demagoogiliseks muutuda, siis selle loogika järgi saab Mänd järelejäänud 3 tunni ja 57 minuti jooksul käia vaid peldikus, hädapärast midagi kõhtu nokkida ja OOLU! Und NEMAA, ei saa ja kõik! Ma tahan väita, et kui minnakse välja mingite argumentidega, siis peaksid nad olema kaalutletud ja vettpidavad
– Kui arstide jaoks ei ole palk oluline, vaid töökorraldus, siis miks räägivad nad ainult palgast. Ma  ei ole ühtki konkreetset töökorralduslikku ettepanekut kuulnud. Või olen jälle midagi maha maganud?
– Kui arstid väidavad, et nad on elu aeg tahtnud ainult inimesi aidata, palk on vajalik lihtsalt äraelamiseks, siis miks peaaegu kõik Tartu tudengid juba esimesel kursusel kes soome, kes norra, kes rootsi keelt õpivad?
– Kui arstid väidavad, et tegelikult on raske hoopis hooldusõdedel, kes saavad 2.11 tunnis, siis miks seda probleemi ei ole esiplaanile tõstetud. Ilmselt ikka selle tõttu, et hooldusõdedel ei ole streigifondi nagu arstidel vähemalt 2 kuuks, seda ei ole lihtsal millesti koguda. Rehemaa ütleb, et pärast kahekuist streiki muutub raskeks. Kõige selle taustal on muidugi tipp kui asekantsler Ivi Normet ütleb, et “hooldajad elavad võrreldes töötutega ikka päris hästi”. Ja nii ütleski!
– Kui perearstid toetavad haigla/eriarste ja ühtlasi teatava, et neid on vaja teist tasustatavat pereõde juurde, siis ma tahaksin seda oma rajooniarsti ühtegi näha. Üks kannab küll kõigi kabinettide vahel haiguslugusid laiali, äkki see ongi? Üks 5-6 kabineti (arsti) peale.
Noh ma ei tea enam üldse mida arvata. Või olen ma liialt palju raadiot kuulanud/lehti lugenus. Või siis vastupidi!
Et siis “jooge jõhvikaid ja pohlakaid!”

11 vastust postitusele “Päevapoliitika”

 1. 01.10.2012 kell 11:24:52 vevo

  Pisike selgitus: jõhvikate ja pohlakate joomine on meie rajooniarsti, keda mu mõistus keeldub perearstiks nimetamaks, üks põhilisi soovitusi. Meie olime lihtsalt tasuta kaasaanne perearsti nimistusse. Muidu ju täitsa kena inimene …vist!

  Muuseas ma ei ole arstide nõudmiste vastu, ma tahaks lihtsalt teada ja aru saada mida siis soovitakse. Äkki täitsa õigeid asju! Kuigi kõik intervjuud arstidega jõuavad alati palgajutuni. Ja tänane teade raadiumis, et perearstid asuvad haiglaarste toetama ning teevad siis tööd vaid tasustatud 4 tunni eest, siis minul oleks küsimus, kust tuleb siis see ülejäänud tööaja rahastus. Või ongi nii, et 4 tundi maksab (tellib) haigekassa ja ülejäänud on kodutöö, et nagu vihikute parandamine õpetajatel. Aga pearaha süsteem? Meie pere tiksus aastaid oma arsti nimetus, tegelikult me ei teadnudki kes meie arst oli.

 2. 10.10.2012 kell 14:39:28 KK

  Ma sain nii palju aru, et see keskmine, mis meediasse lükati, põhines omakorda korralike inimeste maksutulul, milles mh ka Soomes jm teenitud sissetulek kirjas. On inimesi, kes deklareerivad siin ka väljamaal teenitud tulu ja on neid, kes seda ei tee. Lihtsalt kommentaariks, väga süvitsi ei ole ma jõudnud teemasse süveneda.

  Mu ema just täheldas, et perearst tal ka ei streigi ja õde oli täitsa olemas. Samas on see neil lühikese aja jooksul kolmas arst. Üks sai lapse, teise viis politsei alkoholijoobes (!) minema ja nüüd on jälle uus. Midagi selle kaadriga siis järelikult lahti on, et nad maal ei püsi. Teine teema, mida ema alati arstilt tulles pahaselt kirjeldab, on see bürokraatia. Et arstil ei ole inimese jaoks aega, kuna ta on kogu aeg arvutis ja täidab mingeid blanke. Võimalik, et see on hea viis jutukatest mammidest lahti saamiseks :D aga võibolla on nad tõesti bürokraadid nüüd. Kes seda elu teab neil. Mu tuttava ema läks pensionile kui perearstindus päevakorrale tuli ja just nimelt argumendiga, et liiga palju bürokraatiat nõuti ja inimestele ei jagunud enam piisavalt aega. Rääkimata koduvisiitidest, mida vist enam üldse ei ole?

 3. 13.10.2012 kell 22:26:20 Polkovnik

  Kaks nädalat hiljem peab tõdema, et ega meedia vahendusel väga selget pilti pole nüüdki. Siiski tunne kuklas ütleb, et just sellele segasusele peabki tähelepanu pöörama. Seda tahetaksegi saavutada. Arstid ei ole loll rahvas (muidu peaksin ütlema, et olen isegi otsapidi loll aga seda küll ei tahaks tunnistada), et aru ei saaks, mis on streigi mõte ja kuidas rahad liiguvad. Keegi kuskil intervjuus ütles, et see on appikarje, et ometi hakataks medistiinivaldkonnale tähelepanu pöörama. Praegu ei ole ju midagi hullu lahti aga perspektiiv on närune. On siis vaja oodata, kui see närune perspektiiv kätte jõuab…
  Aga see on minu subjektiivne metsatagune arvamus. Suures linnas kõik kindlasti teadjamad.

 4. 15.10.2012 kell 09:37:22 vevo

  No nii! Kui ma streigi alguses kahtlesin enda mõistuses – inimene ei suuda ümbritsevat maailma mõista, siis nüüd valdavalt siiski arstide mõistuses. Täna hommikul teatas Rehemaa KUKU-s, et streik jätkub kuna valitsus ei soovi lahendada haigete ravile pääsu probleemi. Ehk siis ravi kättesaadavuse probleemi. Ja seejärel jõuti haigekassa rahalise pakkumiseni. Noh, et koormust ollakse küll valmis vähendama, kuid arstiabi kättesaadavuse probleemi mitte.

  Siin tahaks paarile asjale tähelepanu juhtida ja ka ühe loogikal põhineva arvutuse teha. Kuivõrd matemaatika täielises Eesti Vabariigis veel kehtib, sellele ma ei oska vastata.
  – EV-s on poliitilised streigid keelatud, majanduslikud mitte. Ja haigete ravisüsteemi muutmine on selgelt poliitiline otsus – see kuulub Riigikogu pädevusse. Ehk siis millistest allikatest ja millises mahus rahastatakse raviteenuseid, rõhutan raviteenuseid, mitte haiglaid või ravisüsteemi tervikuna.
  – kui arstide esindusorganisatsioonid ei suuda näidata töökoormuse ja palga seotust ravikorraldusega tervikuna ehk siis siduda majanduslikke nõudmisi poliitilise taustaga, siis on alust kahtlustada “väikese aruga karu” efekti. Praegu on esiplaanile tõstetud poliitiline nõudmine. See meenutab mulle õpetajate streiki, kus meedias võtsid sõna mitu õpetajat ja teatasid, et “no kuulge, ma pean endale ju selle raha (palga) eest riideid ostma ja kooli ka kuidagi saama. Ja bensiin/bussipilet on kallis”. Siis olin ma arvamusel, et lollidele ei tohi usaldada laste koolitamist ehk siis järeltuleva põlve eluteed, sealt tuleb lolle juurde. Kui haridust saanud inimene ei suuda põhjendada oma reaalseid vajadusi mõistetaval viisil, siis ta ei vääri seda raha. Lollidele ei tohi raha usaldada, nad raiskavad selle ära ja nõuavad juurde. Tõmmake näiteks paralleel 101 lõputult näljase “käopoja” suu toitmisega. Ma ei ütleks, et midagi ajas muutunud on. Raha ei tohi anda põhjusel, et seda on vähe. Mina ei mäleta seda aega millal seda küllalt oli, tõsi ega ma seda aega kui ma keskmist palka sain ka enam ei mäleta.

  No ja teeks siis veikese arvutuse, seda ei maksaks võtta päris tõe pähe. Oletame, et arst töötab 8 tundi ja kulutab haigele 20 minutit ehk võtab vastu kolm tunnis. Seega võtab ta vastu 3×8=24 haiget (tingpatsienti, mitte segi ajada tingtoosiga, millega arvestatakse konserve ja preserve) tööpäeva jooksul, siia lisandub lõunale kuluv aeg. Oletame et ta teeb tööd 20 päeva kuus ehk võtab vastu 24×20=480 tingpatsienti kuus, 120 nädalas. Arst saab selle eest N Eurot (mitte segi ajada Viljandi pundiga).Oletame, et järjekorras on näiteks 720 patsineti, vastavalt seadusele peab patsient pääsema arsti juurde hiljemalt 6 nädala jooksul ja see on täpselt kuue nädala nõudega kaetud patsientide arv. Siinkohal ütleks NOJAH! Uue haigekassa pakkumise järgi oleks patsiendile kulutatav aeg 25 minutit säilitades palga N. Uue korra järgi võtaks arst vastu 2,4 tingpatsienti tunnis ehk 2,4×8=19,2 päevas ja 384 patsienti kuus, 96 patsienti nädalas. Eeldades, et järjekorra pikkus ja vastuvõtu kiirusele esitatav nõue on konstantsed suurused, saame tulemuseks 720:96=7,5 nädalat.

  Vabandan, kuskil logiseb miskit, loogika ilmselt. Kui koormus väheneb ja palk jääb samaks, tegelikult tõuseb 6,6%, siis mis see on? Kuidas aitab töökoormuse vähendamine koos palga tõstmisega sama arstide arvu juures vähendada ravijärjekordi?

  Ja samas olen ma endiselt arvamusel, et süsteemi tuleb tugevalt kõpitseda kui mitte teha kapitaalremont.

 5. 16.10.2012 kell 10:27:20 Polkovnik

  Like

 6. 16.10.2012 kell 13:46:24 eiku

  Kuule, Polkovnik! Ega meil siin mingi näoraamat ei ole. Palun vastata täislausetega!

 7. 16.10.2012 kell 14:22:37 vevo

  No nüüd on siis käes! Keegi siin arvas, et arstid ei ole loll rahvas, tänased sündmused sunnivad selle väite kahtluse alla panema.

  Kuigi Henn Pärn ehk riiklik lepitaja ei ole minu silmis kõrgelt hinnatud, juba tema määramisega on eiratud kokkulepitud rotatsiooni põhimõtteid, on lepitaja institutsioon, millest üle ega ümber ei saa. Noh ja siis teatavad arstid, et ei, meie sinna küll ei lähe, sest vastavalt seadusele ei kuulu protsess lepitaja pädevusse kui kaasust juba varem käsitletud. Seadus ütleb nii. Kui kõik teised osapooled ütlevad, et praeguseks on protsessi kaasatud nii palju uusi momente, et see on käsitletav täiesti uue kaasusena (ingl. CASE), siis tohtrid ütlevad “ei ole, ei taha, ei lähe”! Kõik! Lisaks väidab Rehemaa tädi just praegu (16.10.12 kell 14.21) raadiumis, et “meid ei ole ju keegi kuhugi kutsunud”! AHHHHHH!

  Noh on ka neid, kes ütlevad, et enamik arste on sest trallist väsinud ega saa enam arengutele pihta. Lisaks tuleb aru saada, et kokku saab leppida võimaluste piires. Vat siin kirjutaks küll kahe käega alla. Ja ei unusta kordamast – süsteem vajab kõpitsemist või sootuks kapremonti.

  Ja edaspidi püüan oma sügelevaid sõrmi talitseda.

 8. 24.10.2012 kell 09:13:10 vevo

  Nädala jagu pidasin vastu, nüüdseks on sõrmede sügelemine muutunud kontrollimatuks. Ilmselt selle pärast, et teema puudutab õige mitut inimest pere- ning lähikonnas.

  Esmaspäeval ehk siis 22.10 tuli teade, et arstid hakkavad nüüd streikima roteeruvalt. Ma ei tea, kuid minu nõukogude aja koolis õpetati, et rotatsioon põhineb tsüklilisusel ehk siis kohustused, õigused ja vastutus antakse mingi perioodi lõppedes üle järgmisele isikule, füüsililisele või juriidilisele, mingeid varem kokkulepitud põhimõtteid järgides. Ma tahaksin hirmsasti teada, milliseid põhimõtteid ning tsüklilisust järgides toimub see arstide puhul ja mis järjekorras see toimuma saab! Ehk siis mis päeval/nädalal keegi streigib ja kelle otsuse, suva järgi see käib.

  Teine asi, mis mulle arusaamatuks jääb, minu aja kõnekeeles “korralikult pinda käib” on arstide streikimine ühel kohal ning samaaegselt töötamine teisel kohal. Kui Tartu kliinikumis arst streigib ja samal ajal töötab kuskil samuti streikivas Virumaa haiglas erialaselt vastaval ametikohal. Võimalik, et oma Tartu haigeid samal ajal vastu võttes. Ehk siis ühes haiglas streigib ja teises haiglas on streigimurdja. Ühes saab streigifondist 75% ametipalgast ning nägu ei näitagi ja teisest täispalga kohal tilbendades. Äkki see ongi rotatsioon kus streigimurdjad maakonnast (haiglast) maakonda liiguvad?

  Olukord on piisavalt tobe ja oleks nagu nii: kontoris kus mina arstidest märkimisväärselt niruma palga eest oma igapäevast leiba teenin on majasisene arvutivõrk. Kontor on piki maja tervet korrust, arvutite kõvakettad on majasisesesse võrku välja jagatud ehk siis meil on pääs kolleegi arvutis paiknevatele dokumentidele, vormidele või graafikafailidele. Nüüd hakkan mina streikima ja saan 75% oma sissetulekust streigifondist, aga seis on selline, et töö tuleb ikkagi ära teha. Koperdan siis maja teise otsa, panen ühe hetkel vaba, võrku jagatud arvuti sisse ja töötan oma arvutis paiknevate failidega rõõmsalt edasi. Ja saan ka lepingujärgse palga.

  Tegelikult mulle see süsteem meeldib. Aga võimalik, et arstide puhul on tegu kahestunud isiksusega (med.: skisofreeniaga)? Tegelikult meeldib see, et Rein Sikk tuletas tänases Päevalehes meelde muinasjuttu “Vägev vähk ja täitmatu (ahne) naine”. Muinasjutu lõpus kus naine päikeseks soovis saada, põrutas kuldkala “sealauta mõlemad!”. Ja ilma nad kõigest jäidki, ka juba saavutatust. Paralleel missugune!

 9. 25.10.2012 kell 19:02:21 eiku

  Loen uudist, et lepiti kokku streigi lõpetamises ja … kui alati räägiti, et palk ei ole kõige olulisem asi selle streigi juures… siis nüüd lõpetati streik just eeskätt palkade kokku leppimisega. Olen ma loll või olen ma loll?

 10. 26.10.2012 kell 08:19:39 vevo

  Heiko sa eksid! Lepiti kokku streigi peatamise, mitte lõpetamise osas. Siin on vaks vahet, arstid jätavad endale kõik võimalused taas streikima hakata, seda juhul kui 30. novembriks ei ole täidetud eelkokkuleppes saavutatut. Ka siis kui eeldatava kollektiivlepingu sõnastus, mitte põhimõtted neid ei rahulda.

  Aga seda ma küll ei tea miks ma ei suuda “vaestele arstidele” kaasa tunda, eriti kui ma näen mõnda Lexus rx400h ringi sõitmas. Nagu eile. Kuigi hübriid SUV peaks näitama loodusõbralikku suhtumist. Ja seda ma ka ei mõista kust kurat haiglad raha “oma vahenditest” võtavad, jutt käib isegi laenude võtmisest.

  Et jooge seniks jõhvikat ja pohlakat!

 11. 27.06.2013 kell 10:58:43 vevo

  Paistab, et lugu ei ole veel lõppenud. Mul on küll süvenev tunne, et meditsiiniga seotud inimesed on pooletoobised.

  Et milles siis küsimus? Asi selles, et Lääne-Tallinna Keskhaigla (LTKH) juhatus lõpetas kollektiivlepingu, uudis jõudis meedia tähelepanuorbiiti 26.06. Ühepoolselt, teist osapoolt sellest vaid informeerides. Põhjendus on pehmelt öeldes jabur – arstid saavad kollektiivlepingu kohaselt rohkem palka (soodustuste kaudu) kui sotsmin ette kirjutanud. No ei ole kuulnud, et tööandja ei tohiks maksta lisa kui tal selleks võimalus on. Ja kui ei ole, siis istutakse teise osapoolega maha arutatakse läbi mida ette võtta.Vähemalt võiks see nii käia.

  No nii, minu sümpaatia oleks hoobilt töövõtja poole kaldunud, kui LTKH arstide usaldusisik ei oleks telepurgis AK saates teinud avalduse, jutt käib öise lisatasu vähendamisest 50%-lt 30%le:” See mõjub eriti rängalt arvestades, et enamik haigla personalist on naised ja neil on kodud, perekonnad ja lapsed!”

  Ma olen alati olnud seisukohal, et lollidele ei tohi raha anda. Meesarstid, kes ka öövahetusi teevad on ilmselt ilma kodudeta, paremal juhul üürivad kuskil magamispinda, naisi-lapsi neil ilmselt ka ei ole.

  Sellega seoses tuli mul idee, mille võiks haigla juhatusele maha müüa. Kuna töövõtjad soovivad kehtestada töö eest tasustamise korda soolistest erisustes lähtuvalt on tegu ränga soolise diskrimineerimisega ja seda peaks arutama soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik. Kui muud tolku ei ole, siis annab vähemalt kõvasti venitada. Tegelikut sellesse naisterahvasse puudub mul vähimgi usk ja tema tegemistesse usaldus. Ta on nagu tubli papagoi, kes teatud hulga eurotermineid ära õppinud ja neid nüüd korrutab. Ja ei liiguta.

  Miskit, peab PERH-i kardioloogi juurde sättima, viimati, vist 2 aastat tagasi, suhtus ta küll minusse kui vaesesse ja tüütusse sugulasesse.

Trackback URI | Sõnavõttude RSS

Kirjuta vastus